1
/
13
1
/
13
$2,848.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$2,848.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$2,848.99
Price After Coupon
$2,848.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$4,893.99
42% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21671069
Crafted from premium wood, this traditional style dressing table's classic brown hue adds an elegant touch that would look great in any bedroom.
- Elegant style: Traditional design with vintage touches adds warmth and charm to your home.
- High-quality material: Selected high-grade wood, sturdy and durable, ensuring long-lasting use.
- Multiple storage: equipped with 9 drawers to meet the storage needs of various items.
- Various usage scenarios: whether it is the bedroom, living room or entrance, this furniture can be perfectly integrated.
- Unique Selling Point: The fusion of retro and modern design makes it the focal point of your home.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 35.5" (90 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 59" (150 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 18" (45 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Foldable | Non-foldable |
| Stackable | Non-Stackable |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Hand Painted | Non Handpainted |
| Carved Wood | Carved Wood Not Included |
| Hutch Included | Hutch Not Included |
| Painted | No Painted |
| Barn Door | Not Barn Door |
| Woven | Non-Woven |
| Color | Brown |
| Handle/Accent Material | Metal |
| Height | Low (Under 36 in.) |
| Length | Wide (Over 58 in.) |
| Material | Wood |
| Orientation | Horizontal |
| Product Type | Double Dresser |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Size | 59"L x 18"W x 35"H |
| Style | Traditional |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Cable Management | Cable Management Not Included |
| Drawers Included | Drawers Included |
| Mirror Included | Without Mirror |
| Shelves Included | Shelves Not Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service