1
/
97
1
/
97
$160.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$160.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$160.99
Price After Coupon
$160.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$459.99
65% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210022699
The exquisite chandelier design, combined with the textures of natural stone and wood, showcases a minimalist and modern aesthetic, adding a natural and rustic artistic touch to the kitchen.
- Using high-quality stone lampshades is not only durable and easy to clean, but also enhances the overall lighting effect and creates a warm atmosphere.
- A variety of lampshade styles are available to meet different decorating styles. The light source can be adjusted according to personal preferences to adapt to different occasions.
- Suitable for various home areas such as kitchen islands and dining rooms, it adds unique charm to the space and becomes a visual focal point.
- Equipped with adjustable hanging length and angle, it allows for personalized lighting arrangements, combining practicality and aesthetics.
Weights & Dimensions

| Length | 6",5",4",8.5",10",5.5",8",6.5",2.5",12",4.5" |
| Width | 6",5",4",8.5",10",5.5",8",6.5",2.5",12",4.5" |
| Fixture Height | 4.5",7.5",9",6",5",12",8",7",5.5",6.5",11" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Shade Included | With Shade |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Color | Wood Color,Walnut,Gold |
| Style | Modern |
| Shape | Bowl,Saucer,Flared,Semicircle,House,Trumpet,Round,Earth,Globe,Cone,Triangle,Rectangle,Hat,Circle,Geometric,Globe / Ball,Double Circle,Flying Saucer,Bullet,Tubular,Bulged,Round Canopy,with Tray,U,8,Bombe,Conical,Tapered,Torch,Saucer,Double-Layer Round,Saucer |
| Number of Lights | 1-Light |
| Material | Wood,Metal |
| Shade Material | Stone,Glass |
| Shade Color | White,Beige,Clear |
| Mounting Type | Rope |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | 2.5",4",4.5",5",5.5",6",6.5",8",8.5",10",12" |
| Canopy Shape | Round |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Bulb Type | Bi-pin,LED/Incandescent/Fluorescent,LED Bulbs |
| Fixture Type | Globe,Geometric,Cone,Square / Rectangle,Cylinder,Bowl |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Occasion | Residential Use |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included,Light Included |
| Bulb Base | G9,E26/E27,SMD,GU10 |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service