1
/
20
1
/
20
$693.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $111.04 Coupon
Coupons Details
$582.95
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$693.99
16%
Off Over $0.00
-$111.04
Price After Coupon
$582.95
Available Coupons
16% Off
On orders over $0.00
Code:
SWEET
Wedding Season
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$781.99
11% OFF
16% OFF, Code: SWEET
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU2604201438568113975
Elevate your dining experience with sophisticated button-tufted leather and industrial-strength stainless steel—built for comfort, style, and lasting durability.
- Premium Materials: Features high-quality leather (available in Genuine or Faux) paired with a high-density foam seat and a classic button-tufted back for lasting comfort.
- Heavy-Duty Stability: Supported by a premium stainless steel frame and reinforced legs to ensure a wobble-free experience and long-term durability.
- 330 lbs Capacity: Engineered for superior strength, these chairs safely support up to 330 lbs, making them a sturdy seating solution for all guests.
- Versatile Modern Style: A sleek Mid-Century Modern design that perfectly fits dining rooms, kitchens, or home offices. The armless profile saves space effortlessly.
- Easy Assembly: Quick, hassle-free setup with all hardware included. Features integrated floor protectors to prevent scratches and reduce noise when moving.
Weights & Dimensions

| Seat Height - Floor to Seat | 17"(43cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 31.5"(80cm) |
| Overall Length - Side to Side | 19.7"(50cm) |
| Overall Width - Front to Back | 22.8"(58cm) |
| Weight Capacity | 330 lbs |
Specifications
Notes
Features
Warranty
| Dimensions Tolerance | tolerance of ±1" |
| Color Accuracy | Images for reference only |
| Color | Black,Brown,Light Brown |
| Leather material | Genuine Leather,Faux Leather |
| Number of Items Included | 1 Pieces Set,2 Pieces Set |
| Frame Material | Stainless steel |
| Swivel | Non-Swivel |
| Back Heights | Low Back |
| Base Type | Four Legs |
| Level of Assembly | Easy Assembly |
| Arm Type | Armless |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service