1
/
9
1
/
9
$116.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$116.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$116.99
Price After Coupon
$116.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$574.99
80% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21132725
This pendant light is made of black metal, showing the unique charm of industrial style. The rounded dome shape makes the light softer and more even.
- Its metal material ensures that the chandelier is durable and timeless, while being easy to maintain and clean, making it suitable for long-term use.
- The lamps offer a variety of light source options, including LED, incandescent and fluorescent lamps, to meet the lighting needs of different scenarios.
- Perfect for hanging above a kitchen island to create a warm and modern dining environment, or for use in other areas such as the living room.
- Simple design and easy installation can quickly add a touch of elegance to the interior space while giving the space an artistic atmosphere.
Weights & Dimensions
| Length | 12",16",19.5",23.5" |
| Width | 12",16",19.5",23.5" |
Specifications
What's Included
Features
| Rod/Chain/cord Length | 39" |
| Feature | Indoor |
| Fixture Type | Bowl |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Canopy Shape | Round |
| Size | 19 to 20 Inch,Medium (20"-25" wide),Mini (Less than 14" wide),Small (15"-19" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Black |
| Glass Type | With Shade |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shade Color | Black |
| Shade Material | Aluminum |
| Style | Industrial |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service