1
/
11
1
/
11
$183.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$183.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$183.99
Price After Coupon
$183.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$313.99
41% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21731102
This modern style pendant lamp is made of ceramic, and its classic black appearance cleverly blends in with any kitchen decoration, adding a stylish artistic touch to the space. Its clever bowl-shaped design not only brings a soft lighting effect, but also becomes a beautiful landscape in your kitchen.
- The modern style is simple in design, enhancing the fashion and elegant atmosphere of the space.
- The ceramic material is well made, strong, durable, wear-resistant and long-lasting.
- Applicable to 110V-240V voltage, compatible with various bulb types such as LED, incandescent and fluorescent lamps to meet different lighting needs.
- Direct power connection, easy installation, convenient daily maintenance and cleaning.
- It is suitable for various scenes such as kitchen, restaurant, bar, etc. to create a warm and elegant dining environment.
Weights & Dimensions

| Length | 12.5",9" |
| Width | 12.5",9" |
| Fixture Height | 3.5",4.5" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Shade Included | With Shade |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Color | Black,Off-White,Smoke Gray |
| Style | Modern |
| Number of Lights | 1-Light |
| Material | Ceramic |
| Shade Material | Ceramics |
| Shade Color | Beige,Black,Smoke Grey |
| Mounting Type | Rope |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | Mini (Less than 14" wide) |
| Canopy Shape | Round |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Fixture Type | Bowl |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Rod/Chain/cord Length | 47" |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Occasion | Residential Use |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service