1
/
18
1
/
18
$86.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$86.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$86.99
Price After Coupon
$86.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$282.99
69% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21813501
Add a touch of modern elegance with this geometric pendant light, perfect for enhancing any room's sophistication.
- Crafted from high-quality glass and metal, ensuring durability and a luxurious look that stands the test of time.
- The clear glass shade creates a beautiful ambient glow, ideal for kitchens or dining areas.
- Easy to install with direct wired electric connection, making setup a breeze.
- Versatile design suits a variety of settings, from contemporary living spaces to chic kitchen islands.
Weights & Dimensions

| Length | 10",6",8" |
| Width | 10",6",8" |
| Fixture Height | 9.5" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Shade Included | With Shade |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Color | Beige,Chrome,Clear,Coppery,White |
| Style | Modern |
| Number of Lights | 1-Light |
| Material | Metal |
| Shade Material | Glass |
| Shade Color | Beige,Clear,White |
| Mounting Type | Cord |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | 10",6",8" |
| Canopy Shape | Round |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Bulb Type | Bi-pin,LED/Incandescent/Fluorescent |
| Fixture Type | Geometric |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Occasion | Residential Use |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E12/E14,E26/E27,G9 |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service