1
/
13
1
/
13
$75.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$75.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$75.99
Price After Coupon
$75.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$199.99
62% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21654392
This chandelier combines modern minimalist design with natural wood elements to add a touch of warmth and style to your home.
- Made of high quality glass and natural wood, it is well made and durable.
- Suitable for dining rooms, kitchens or bedrooms, it can easily enhance the beauty and comfort of the indoor environment.
- Providing soft and even lighting, it creates a warm and pleasant atmosphere, perfect for family gatherings or leisure time.
- The length of the chandelier is adjustable, which makes it easy to install and adjust according to your needs and adapt to different space heights.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Canopy Width | 4" |
| Fixture Height | 8" |
| Length | 7" |
| Shade Included | With Shade |
| Width | 7" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Size | 5 to 9 Inch |
| Canopy Shape | Round |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Bulb Type | Bi-pin |
| Fixture Type | Globe |
| Feature | Hanging |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Rod/Chain/cord Length | 79" |
| Color | Wood Color |
| Glass Type | White Glass |
| Material | Wood |
| Mounting Type | Cord |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shade Color | White |
| Shade Material | Glass |
| Style | Modern |
| Bulb Base | G9 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service