1
/
12
1
/
12
$703.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $126.72 Coupon
Coupons Details
$577.27
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$703.99
18%
Off Over $0.00
-$126.72
Price After Coupon
$577.27
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
MAY
Memorial Day Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,313.99
46% OFF
18% OFF, Code: MAY
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21713559
These Rustic Wooden Bar Stools bring a country feel and natural texture that blends perfectly into the modern home kitchen. Their design not only focuses on visual beauty, but also combines practicality and comfort.
- Country Style: Classic country design, adding a warm atmosphere.
- Premium Material: Made of high quality wood and woven seat, durable and long lasting.
- Comfortable backrest: The backrest is comfortable and suitable for long-term sitting.
- Multi-purpose scenarios: suitable for a variety of occasions such as kitchens, bars and restaurants.
- Unique selling point: The perfect combination of classic and modern design enhances the style of the space.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 36" (91 cm),38" (96 cm),40" (101 cm),42" (106 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 17.7" (45 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 19.7" (50 cm) |
| Seat Height - Floor to Seat | Counter Stool (23.5"H),Counter Stool(26"H),Bar Stool(28"H),Bar Stool(30"H) |
| Seat Length - Side to Side | 20.5" (52 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Portable | Non-Portable |
| Seat Back | With Back |
| Furniture Mobility | Non Removable |
| Nailhead Trim | Without Nailhead Trim |
| Back Style | Open |
| Tufted | Untufted |
| Boucle | Not Boucle |
| Base Material | Wood |
| Back Heights | Low Back |
| Base Color | Brown |
| Base Type | Four Legs |
| Color | Brown |
| Frame Material | Wood |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Seat Style | Saddle |
| Seating Color | Natural Finish |
| Seating Material | Fabric/ Upholstered |
| Style | Rustic |
| Arms Included | Armless |
| Feature | Footrest |
| Foldable | Non-Foldable |
| Footrest Included | With Footrest |
| Height Adjustable | Non-Adjustable Height |
| Popular Sizes | 24 inches,26 inches,29 inches,30 inches |
| Stackable | Non-Stackable |
| Swivel | Non-Swivel |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service
New Arrival
-
Industrial Waterproof PU Leather Adjustable Swivel Bar Stool$194.99 $283.99 -
Modern Industrial Curved Back 30" Bar Stool With Footrest$584.99 -
Mid Century Modern Ergonomic Curved Back Counter Stools Metal Frame$259.99 $428.99 -
Swivel Mid-century Modern Solid Wood Counter Stools With Footrest$275.99 $455.99 -
Genuine Leather Traditional Wingback Swivel Bar Stool Solid Wood$999.99 -
Mid-century Modern Upholstered Tufted Back Tuxedo Counter Stools$447.99 $547.99 -
Adjustable Faux Leather Glam Swivel Bar Stools Gold Base$505.99 $605.99 -
Elegant Adjustable Swivel Golden Cat-scratch Leather Bar Stools$667.99