1
/
19
1
/
19
$70.99
Claim $12.07 Coupon
Coupons Details
$58.92
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$70.99
17%
Off Over $0.00
-$12.07
Price After Coupon
$58.92
Available Coupons
17% Off
On orders over $0.00
Code:
REFUND
Tax Refund Event
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$133.99
47% de descuento
El envío se calcula al finalizar la compra.
17% OFF, Code: REFUND
Cantidad
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21685555
Elevate your living room with this stunning modern crystal semi-flush ceiling light, blending elegance and functionality in one design.
- Features a high-end crystal shade that creates a dazzling light display, enhancing the ambiance of any residential space.
- Available in chic color options like Black, Chrome, Coppery, and Gold, ensuring a seamless fit with your existing decor.
- Offers versatile bulb compatibility with LED, Incandescent, and Fluorescent options for personalized lighting.
- Direct wired electric power source ensures a reliable and consistent lighting experience.
Weights & Dimensions

| Fixture Height | 9" |
| Length | 10" |
| Shade Included | With Shade |
| Width | 10" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Canopy Width | 5" |
| Crystal Color | Clear |
| Shade Material | Crystal |
| Shade / Light Direction | Down |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade Color | Clear |
| Feature | with Crystal |
| Size | Mini (Less than 14" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Black,Chrome,Coppery,Gold |
| Crystal Component | Crystal Component Included |
| Fixture Type | Semi-Flush Mount |
| Glass Type | Crystal |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shape | Geometric |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service