1
/
36
1
/
36
$633.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$633.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$633.99
Price After Coupon
$633.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$550 Off
On orders over $3299
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,025.99
38% de descuento
18% de descuento, Código: REFUND
Cantidad
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
Devolución en 30 días
-
Protección de envío
-
Reembolso de 7 días
-
Garantía de 1 año
Descripción
SPU : SPU21710593
This modern low-back bar stool with leather/fabric/upholstered seat is both practical and comfortable, perfect for a home's breakfast bar or open kitchen area.
- The metal frame structure is stable and durable, and the four-leg design provides solid support for users. At the same time, there is a footrest at the bottom so that your legs can relax when you rest.
- The robust metal frame structure and four-legged base design ensure safety and stability, with a load-bearing capacity of up to 300lbs, and non-slip rubber feet protect your floor.
- Available in a variety of colors: black, brown, gray, and green, it fits in with any home decor style. Whether it is placed on a kitchen counter or a high table in the living room, it can blend in perfectly.
- Two seat heights are available: 30 inches of stool height is suitable for standard bars, while 26 inches of counter height is suitable for kitchen islands, allowing you to enjoy a leisurely moment during breakfast time.
- This bar stool is suitable for a variety of usage scenarios, whether it is a compact kitchen or a stylish breakfast area, it can save space without losing its appearance.
Pesos y dimensiones

| Overall Height - Top to Bottom | 36" (91 cm),39" (99 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 18.5" (47 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 19.5" (50 cm) |
| Seat Height - Floor to Seat | Bar Stool(30"H),Counter Stool(26"H) |
| Seat Length - Side to Side | 19" (48 cm) |
| Seat Width - Front to Back | 17" (43 cm) |
Presupuesto
What's Included
Features
Warranty
| Base Material | Metal |
| Seat Back | With Back |
| Portable | Non-Portable |
| Furniture Mobility | Non Removable |
| Nailhead Trim | Without Nailhead Trim |
| Boucle | Not Boucle |
| Tufted | Untufted |
| Back Heights | Low Back |
| Base Color | Black |
| Base Type | Four Legs |
| Color | Black,Black/ Dark Green,Black/ Gray,Black/ Green,Black/ Khaki,Black-Brown,Black-Dark Gray,Brown,Brown/ Black,Brown/ Dark Gray,Brown/ Dark Green,Brown/ Green,Brown-Grey,Dark Brown/ Khaki,Dark Brown/ Light Brown,Gray/ Black/ Brown |
| Frame Material | Metal |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Seat Style | Bucket |
| Seating Color | Black,Brown,Gray,Green |
| Seating Material | Fabric/ Upholstered,Leather |
| Style | Modern |
| Upholstery Material | Fabric,Genuine Leather,PU (Polyurethane) |
| Arms Included | Armless |
| Feature | Footrest |
| Foldable | Non-Foldable |
| Footrest Included | With Footrest |
| Height Adjustable | Non-Adjustable Height |
| Popular Sizes | 26 inches,30 inches |
| Stackable | Non-Stackable |
| Swivel | Non-Swivel |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Política de devoluciones
Puedes iniciar una devolución dentro de 30 días de la recepción siempre que no estés satisfecho con el artículo.
- Para la mayoría de los artículos nuevos y sin usar
- Guía de devolución profesional y servicio al cliente