1
/
15
1
/
15
$1,393.36
Claim Coupon
Coupons Details
$1,393.36
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,393.36
Price After Coupon
$1,393.36
Available Coupons
$3,092.63
55% de descuento
17% de descuento, Código: REFUND
Cantidad
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
Devolución en 30 días
-
Protección de envío
-
Reembolso de 7 días
-
Garantía de 1 año
Descripción
SPU : SPU21282887
This modern style lounge chair creates an elegant and comfortable living experience. It is suitable for placing in the living room, study or office, adding a touch of color to your space.
- Made of high-quality leather, it is soft to the touch and easy to clean, ensuring that it remains as bright and clean as new after long-term use.
- The unique curved design and supportive backrest are perfect and modern, bringing you the ultimate comfort.
- There are many colors to choose from, including black green, blue, cream gray, dark brown, dark gray, khaki, lemon yellow, and orange. There is always one color that suits your home style.
- The 360-degree rotation function allows you to adjust flexibly at any time and enjoy life more freely and easily.
Pesos y dimensiones

| Back Height - Seat to Top of Back | 18.5" (47 cm) |
| Back Heights | High-Back (Over 14 in.) |
| Overall Height - Top to Bottom | 32.5" (83 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 33.5" (85 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 32" (81 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 14" (36 cm) |
| Seat Length | Small (Under 26") |
| Seat Length - Side to Side | 21" (54 cm) |
| Seat Width | Shallow (Under 21") |
| Seat Width - Front to Back | 18" (45 cm) |
Presupuesto
Features
Designs
Specifications
Product Care
| Back Style | Tight Back |
| Features | Stain Resistant |
| Number of Chairs Included | 1 pc / pcs |
| Product Type | Lounge Chair |
| Seat Fill Material | Foam |
| Upholstery Material | Faux Leather |
| Nailhead Trim | Without Nailhead Trim |
| Ottoman Included | Without Ottoman |
| Pillow Included | Pillow Not Included |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Reclining | Non-Reclining |
| Removable Cushions | Unremovable Cushions |
| Slipcovered | Without Slipcover |
| Stackable | Non-Stackable |
| Swivel | Non-Swivel |
| Tufted | Untufted |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Arm Type | Flared Arm |
| Arms Included | With Arms |
| Color | Blackish Green,Blue,Cream Gray,Dark Brown,Dark Gray,Khaki,Lemon Yellow,Orange |
| Leg Color | Black |
| Pattern | Solid Color |
| Style | Scandinavian |
| Upholstery Color | Blue,Brown,Gray,Green,Orange,Yellow |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Política de devoluciones
Puedes iniciar una devolución dentro de 30 días de la recepción siempre que no estés satisfecho con el artículo.
- Para la mayoría de los artículos nuevos y sin usar
- Guía de devolución profesional y servicio al cliente