1
/
27
1
/
27
$806.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$806.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$806.99
Price After Coupon
$806.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$550 Off
On orders over $3299
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,090.99
26% de descuento
17% de descuento, Código: REFUND
Cantidad
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
Devolución en 30 días
-
Protección de envío
-
Reembolso de 7 días
-
Garantía de 1 año
Descripción
SPU : SPU21463031
This premium bar chair exudes elegance, with a refined leather finish combined with a modern design, making it a statement piece in any home or commercial setting.
- High quality leather surface, soft and comfortable, durable and easy to clean.
- Rotatable design for easy use and increased interactivity.
- The seat is height-adjustable to suit various countertop heights.
- Thick cushions provide excellent comfort for extended use.
- The stable base design ensures safety and stability during use.
Pesos y dimensiones

| Overall Height - Top to Bottom | 43" (110 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 19.5" (50 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 19.5" (50 cm) |
| Seat Height - Floor to Seat | Adjustable |
| Seat Length - Side to Side | 19" (49 cm) |
| Seat Width - Front to Back | 19" (49 cm) |
Presupuesto
What's Included
Features
Warranty
| Seat Back | With Back |
| Back Heights | Low Back |
| Base Color | Black,Gray |
| Base Type | Pedestal |
| Color | Grey,Khaki Gray,Orange/ Black |
| Frame Material | Metal |
| Number of Items Included | 1 Piece,2 Piece Set,4 Piece Set,6 Piece Set,8 Piece Set |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Seat Style | Bucket |
| Seating Color | Brown,Gray,Orange |
| Seating Material | Leather |
| Style | Modern |
| Upholstery Material | Faux Leather |
| Arms Included | Armless |
| Feature | Swivel |
| Foldable | Non-Foldable |
| Footrest Included | With Footrest |
| Height Adjustable | Adjustable Height |
| Popular Sizes | 32 inches |
| Stackable | Non-Stackable |
| Swivel | Swivel |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Política de devoluciones
Puedes iniciar una devolución dentro de 30 días de la recepción siempre que no estés satisfecho con el artículo.
- Para la mayoría de los artículos nuevos y sin usar
- Guía de devolución profesional y servicio al cliente