1
/
10
1
/
10
$259.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $46.80 Coupon
Coupons Details
$213.19
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$259.99
18%
Off Over $0.00
-$46.80
Price After Coupon
$213.19
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
MAY
Memorial Day Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$359.99
28% OFF
18% OFF, Code: MAY
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU908026930930
These modern dining chairs, upholstered in premium saddle leather, add an air of elegance and luxury to your dining space. Their simple yet sophisticated design complements a variety of home décor styles, making them an ideal choice for your dining environment.
- The dining chair features a standard-height solid backrest design, providing excellent support and comfort, making every meal a pleasant experience.
- Offers a variety of color options, including dark gray, light gray, beige, orange, and brown, to meet the needs of different home décor styles and make your dining room more personalized.
- The combination of exquisite craftsmanship and stylish design makes it not only an ideal choice for everyday dining but also suitable for special occasions to entertain guests, creating a warm yet sophisticated dining atmosphere.
- The one-piece design allows you to purchase flexibly according to your needs, easily matching and using it from a single room to a large dining area.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 32.3” (84cm) |
| Overall Width - Side to Side | 18.1”(46cm) |
| Overall Width - Front to Back | 20.5” (52cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 16.9” (43cm) |
| Seat Depth | 16.9”(43cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Color | Dark Gray,Light Gray,Beige,Orange,Brown |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Product Type | Dining Chair |
| Back Style | Solid Back |
| Back Heights | Standard |
| Material | Saddle Leather |
| Leg Material | Metal |
| Upholstery Material | Saddle Leather |
| Style | Modern |
| Swivel | Fixed |
| Foldable | Fixed |
| Upholstered Chair | Upholstered Chair(s) |
| Arms Included | Armless |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service
New Arrival
-
Modern Curved Back Leather Dining Chair with Solid Wood Legs$219.99 $299.99 -
Industrial Modern Button-tufted Back Leather Dining Chairs$529.99 $617.99 -
Contemporary Mid-back Chenille Fabric Upholstered Dining Chairs$199.99 $279.99 -
Luxury Curved Open Back Faux Leather Dining Chair Stainless Steel Legs$469.99 $619.99 -
Minimalist Curved Back Vegan Nappa Leather Arm Dining Chair$459.99 -
Industrial Armless Faux Leather Dining Chair Metal Legs$286.99 $514.99 -
Mid-century Modern Curved Open-back Armless Dining Chair$209.99 $323.99
You May Also Like
Recently Viewed
More to Explore