1
/
19
1
/
19
$172.49
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $31.05 Coupon
Coupons Details
$141.44
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$172.49
18%
Off Over $0.00
-$31.05
Price After Coupon
$141.44
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
MAY
Memorial Day Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$327.99
47% OFF
18% OFF, Code: MAY
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21956456
Made of premium leather, this modern bar chair combines beauty and practicality, making it an ideal addition to your home.
- The adjustable seat height design allows it to adapt to bar counters or kitchen countertops of different heights, providing the most comfortable sitting experience.
- The chair's swivel function improves convenience, making it easier and smoother to communicate with friends or get things.
- The sturdy metal frame and base ensure overall safety and durability, and remain stable even under heavy use.
- A variety of color options, such as gray, beige, brown, orange and black, allow you to freely match it according to your home decoration style.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 44" (111 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 15" (38 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 15" (38 cm) |
| Seat Height - Floor to Seat | Adjustable (23.6" ~ 31.5") |
| Seat Length - Side to Side | 18" (46 cm) |
| Seat Width - Front to Back | 14.5" (37 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Color | Grey,Off-White,Brown,Orange,Black |
| Base Color | Black,Silver |
| Seating Color | Black,Gray,Beige,Orange,Brown |
| Style | Modern |
| Seat Style | Rectangle |
| Base Type | Pedestal |
| Frame Material | Metal |
| Seating Material | Leather |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Back Heights | Low Back |
| Seat Back | With Back |
| Feature | Swivel |
| Height Adjustable | Adjustable Height |
| Swivel | Swivel |
| Stackable | Non-Stackable |
| Foldable | Fixed |
| Arms Included | Armless |
| Footrest Included | With Footrest |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service
New Arrival
-
Mid-Century Modern Curved Back Wood Counter Height Bar Stools$569.99 $668.99 -
Industrial Waterproof PU Leather Adjustable Swivel Bar Stool$194.99 $283.99 -
Modern Industrial Curved Back 30" Bar Stool With Footrest$584.99 -
Mid Century Modern Ergonomic Curved Back Counter Stools Metal Frame$259.99 $428.99 -
Swivel Mid-century Modern Solid Wood Counter Stools With Footrest$275.99 $455.99 -
Modern Crafted Solid White Ash Wood Bar Stool For Kitchen Island$659.99 $779.99 -
Modern Faux Leather Counter Height Bar Stool with Curved Back$259.99 $339.99 -
Minimalist Low Back Wood Seat Counter Height Bar Stool$219.99 $269.99