1
/
11
1
/
11
$659.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $118.80 Coupon
Coupons Details
$541.19
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$659.99
18%
Off Over $0.00
-$118.80
Price After Coupon
$541.19
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
MAY
Memorial Day Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$779.99
15% OFF
18% OFF, Code: MAY
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU_TB_910423085965
Crafted from premium solid white ash wood, this bar stool balances a lightweight, understated silhouette with exceptional durability. The hand-woven rope seat and backrest add rich natural texture while offering a remarkably comfortable, supportive sit. Designed for daily living, a built-in cross-stretcher ensures lasting structural stability while doubling as a practical, ergonomic footrest.
- Solid White Ash Wood : Crafted from premium solid white ash wood, featuring an understated frame that brings a sense of lightness and lasting durability.
- Woven Rush Comfort: The natural woven rope seat and backrest introduce organic texture while providing a comfortable, supportive sit.
- Stable Footrest: Equipped with a practical cross-stretcher that enhances structural stability and doubles as a comfortable footrest.
Weights & Dimensions

| Seat Height – Floor to Seat | Counter Height (23.6”),Counter Height (25.6”),Bar Height (27.6”),Bar Height (29.5”) |
| Overall Height - Top to Bottom | 29"/31"/33"/35" |
| Overall Length - Side to Side | 17" (43 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 18"(45cm) |
| Weight Capacity | Max 250 lbs |
Specifications
Features
Warranty
Notes
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Frame Material | Solid Wood (White Ash Wood) |
| Color | Natural Oak |
| Seating Material | Woven Rope |
| Back Heights | Low Back |
| Back Style | Open Back |
| Arm Type | Armless |
| Footrest Included | With Footrest |
| Assembly Required | No |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Dimensions Tolerance | Tolerance of ±1" |
| Color Accuracy | Images for reference only |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service
New Arrival
-
Mid-Century Modern Curved Back Wood Counter Height Bar Stools$569.99 $668.99 -
Industrial Waterproof PU Leather Adjustable Swivel Bar Stool$194.99 $283.99 -
Modern Industrial Curved Back 30" Bar Stool With Footrest$584.99 -
Mid Century Modern Ergonomic Curved Back Counter Stools Metal Frame$259.99 $428.99 -
Swivel Mid-century Modern Solid Wood Counter Stools With Footrest$275.99 $455.99 -
Modern Faux Leather Counter Height Bar Stool with Curved Back$259.99 $339.99 -
Minimalist Low Back Wood Seat Counter Height Bar Stool$219.99 $269.99 -
Open Back Mid-century Modern Woven Rope Bar Stools Solid Wod Frame$699.99 $779.99