1
/
13
1
/
13
$219.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $39.60 Coupon
Coupons Details
$180.39
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$219.99
18%
Off Over $0.00
-$39.60
Price After Coupon
$180.39
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
MAY
Memorial Day Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$269.99
19% OFF
18% OFF, Code: MAY
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU_TB_1049999885835
Industrial Bauhaus bar stool with curved wood seat, sturdy metal frame, and 330 lbs support for durable everyday comfort.
- Industrial Bauhaus Design: Curved solid wood seat paired with brushed silver metal frame, blending retro industrial style with clean Bauhaus lines.
- Ergonomic Wood Seat: Shaped wooden seat follows body curves for comfortable sitting, combined with durable, heat- and wear-resistant finish and rust-resistant metal frame.
- Comfortable Footrest Design: Dual crossbars serve as a built-in footrest for added comfort, with a space-saving open structure that fits most bar heights.
- Easy-Care & Durable Materials: Smooth wood surface is easy to clean, while the metal frame is waterproof and rust-resistant.
- Heavy-Duty Support: Sturdy structure supports up to 330 lbs for reliable daily use.
- Protective Rubber Foot Pads: Non-slip and noise-reducing pads prevent floor scratches and enhance stability.
Weights & Dimensions

| Seat Height - Floor to Seat | Counter Height (21.6"H),Counter Height (25.6"H),Bar Height (27.6"H) |
| Overall Dimension | 16"W x 20"D x 32" / 36" / 40"H |
| Weight Capacity | 330 lbs |
Specifications
Features
Warranty
Note
| SortByColor | Walnut,Black |
| Seat Material | Plywood |
| Frame Material | Iron |
| Arms Included | Not Included |
| Footrest Included | Yes |
| With Back | Yes |
| Back Style | Low Back |
| Level of Assembly | Easy Assembly Required |
| Product Warranty | Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Warranty Length | 1 Year |
| Dimensions Tolerance | tolerance of ±0.79" |
| Color Accuracy | Images for reference only |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service
New Arrival
-
Mid-Century Modern Curved Back Wood Counter Height Bar Stools$569.99 $668.99 -
Industrial Waterproof PU Leather Adjustable Swivel Bar Stool$194.99 $283.99 -
Modern Industrial Curved Back 30" Bar Stool With Footrest$584.99 -
Mid Century Modern Ergonomic Curved Back Counter Stools Metal Frame$259.99 $428.99 -
Swivel Mid-century Modern Solid Wood Counter Stools With Footrest$275.99 $455.99 -
Modern Crafted Solid White Ash Wood Bar Stool For Kitchen Island$659.99 $779.99 -
Modern Faux Leather Counter Height Bar Stool with Curved Back$259.99 $339.99 -
Open Back Mid-century Modern Woven Rope Bar Stools Solid Wod Frame$699.99 $779.99