1
/
37
1
/
37
$1,083.95
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $195.11 Coupon
Coupons Details
$888.84
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,083.95
18%
Off Over $0.00
-$195.11
Price After Coupon
$888.84
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
MAY
Memorial Day Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$2,120.00
49% OFF
18% OFF, Code: MAY
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21501541
Featuring a modern design style combined with the classic texture of vintage leather, this chair adds an elegant and stylish touch to your space.
- The height-adjustable design allows you to adjust the height of the bar or counter to meet the needs of different occasions and improve the convenience of use.
- The chair's support is made of metal, which is extremely stable, ensuring your safety and comfort when using it. It is especially suitable for placement in a breakfast bar area or open kitchen.
- The low back design provides ample support without sacrificing an overall stylish look, making it ideal for small spaces and open areas.
- There are a wide variety of color options, whether it is beige, black, brown or green, which are easy to match with other furniture or decorations in the home.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 34" (86 cm),44" (111 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 18" (45 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 18" (45 cm) |
| Seat Height - Floor to Seat | Adjustable |
| Seat Length - Side to Side | 19.5" (50 cm) |
| Seat Width - Front to Back | 16" (40 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Seat Back | With Back |
| Back Heights | Low Back |
| Base Color | Black |
| Base Type | Pedestal |
| Color | Black,Blackish Green,Brown,Off-White |
| Frame Material | Metal |
| Number of Items Included | 1 Piece,2 Piece Set,4 Piece Set |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Seat Style | Bucket |
| Seating Color | Beige,Black,Brown,Green |
| Seating Material | Leather |
| Style | Modern |
| Upholstery Material | Oiled Leather,Top Layer Leather |
| Arms Included | Armless |
| Feature | Footrest |
| Foldable | Non-Foldable |
| Footrest Included | With Footrest |
| Height Adjustable | Adjustable Height |
| Stackable | Non-Stackable |
| Swivel | Swivel |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service
New Arrival
-
Mid-Century Modern Curved Back Wood Counter Height Bar Stools$569.99 $668.99 -
Industrial Waterproof PU Leather Adjustable Swivel Bar Stool$194.99 $283.99 -
Modern Industrial Curved Back 30" Bar Stool With Footrest$584.99 -
Mid Century Modern Ergonomic Curved Back Counter Stools Metal Frame$259.99 $428.99 -
Swivel Mid-century Modern Solid Wood Counter Stools With Footrest$275.99 $455.99 -
Modern Crafted Solid White Ash Wood Bar Stool For Kitchen Island$659.99 $779.99 -
Modern Faux Leather Counter Height Bar Stool with Curved Back$259.99 $339.99 -
Minimalist Low Back Wood Seat Counter Height Bar Stool$219.99 $269.99