1
/
48
1
/
48
$170.19
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $30.63 Coupon
Coupons Details
$139.56
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$170.19
18%
Off Over $0.00
-$30.63
Price After Coupon
$139.56
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
MAY
Memorial Day Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$440.62
61% OFF
18% OFF, Code: MAY
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21387776
This modern bar stool features a sturdy metal frame and an elegant solid wood seat, ensuring high quality and a long lifespan. Its round seat and backless design combine style with practicality.
- Premium Material: The seat is made of solid pine wood, offering strength and long-lasting durability.
- Stable Support: The metal four-leg design provides reliable stability, and the built-in footrest adds comfort while keeping your legs supported.
- Space-Saving: When not in use, the bar stool can be easily pushed under the table to avoid taking up extra space.
- Ergonomic Design: The seat features a concave shape that follows the body’s natural curves for enhanced comfort.
- Versatile Use: The bar stool is perfect for use in a breakfast bar area or kitchen island, adding a minimalist style and functionality to a modern home.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 18" (45 cm),21.5" (55 cm),25.5" (65 cm),29.5" (75 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 17" (44 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 17" (44 cm) |
| Seat Height - Floor to Seat | Short Stool(18"H),Short Stool(22"H),Counter Stool(26"H),Bar Stool(30"H) |
| Seat Length - Side to Side | 17" (44 cm) |
| Seat Width - Front to Back | 17" (44 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Seat Back | Backless |
| Back Heights | Backless |
| Base Color | Black,White |
| Base Type | Four Legs |
| Color | Natural Wood/ Black,Natural Wood/ White,Walnut/ Black,Walnut/ White |
| Frame Material | Metal |
| Number of Items Included | 1 Piece,2 Piece Set |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Seat Style | Round |
| Seating Color | Brown,Yellow |
| Seating Material | Wood |
| Seating Wood Species | Pine |
| Style | Modern |
| Wood Tone | Light Wood,Medium Wood |
| Arms Included | Armless |
| Feature | Footrest |
| Foldable | Non-Foldable |
| Footrest Included | With Footrest |
| Height Adjustable | Non-Adjustable Height |
| Popular Sizes | 24 inches,26 inches,30 inches |
| Stackable | Non-Stackable |
| Swivel | Non-Swivel |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service
New Arrival
-
Mid-Century Modern Curved Back Wood Counter Height Bar Stools$569.99 $668.99 -
Industrial Waterproof PU Leather Adjustable Swivel Bar Stool$194.99 $283.99 -
Modern Industrial Curved Back 30" Bar Stool With Footrest$584.99 -
Mid Century Modern Ergonomic Curved Back Counter Stools Metal Frame$259.99 $428.99 -
Swivel Mid-century Modern Solid Wood Counter Stools With Footrest$275.99 $455.99 -
Modern Crafted Solid White Ash Wood Bar Stool For Kitchen Island$659.99 $779.99 -
Modern Faux Leather Counter Height Bar Stool with Curved Back$259.99 $339.99 -
Minimalist Low Back Wood Seat Counter Height Bar Stool$219.99 $269.99