1
/
19
1
/
19
$363.01
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $65.34 Coupon
Coupons Details
$297.67
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$363.01
18%
Off Over $0.00
-$65.34
Price After Coupon
$297.67
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
MAY
Memorial Day Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$768.38
53% OFF
18% OFF, Code: MAY
Ends in:
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21848937
This bar stool, with its chic country-style design, perfectly combines the beauty of nature with modern craftsmanship. The solid wood frame is integrated with the woven texture, showing an elegant taste of life.
- FAS-Grade Oak Frame: Crafted from premium North American FAS-grade oak for exceptional durability and stability.
- Handwoven Rope Seat: The handcrafted rope seat offers breathable comfort while adding natural texture and artisanal charm to the overall design.
- 27" Counter Height: Designed to fit standard kitchen counters and islands while providing comfortable seating and a refined modern look.
- Ergonomic Comfort Design: Featuring a built-in footrest for enhanced comfort and ergonomic support during extended seating.
- Stable Four-Leg Base: The durable four-leg structure provides strong support and enhanced stability to help prevent tipping.
- Wood Color Difference: Due to natural wood grain and lighting conditions, slight color variations may occur under different lighting environments.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 30" (75.8 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 16" (41 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 14" (36 cm) |
| Seat Height - Floor to Seat | 27" (69 cm) |
| Seat Length - Side to Side | 14" (36 cm) |
| Seat Width - Front to Back | 16" (41.5 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Color | Natural |
| Style | Rustic |
| Base Type | Four Legs |
| Frame Material | Wood |
| Seating Material | Woven Rope |
| Seat Back | Backless |
| Height Adjustable | Fixed Height |
| Swivel | Fixed |
| Stackable | Non-Stackable |
| Foldable | Fixed |
| Arms Included | Armless |
| Footrest Included | With Footrest |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service
New Arrival
-
Mid-Century Modern Curved Back Wood Counter Height Bar Stools$569.99 $668.99 -
Industrial Waterproof PU Leather Adjustable Swivel Bar Stool$194.99 $283.99 -
Modern Industrial Curved Back 30" Bar Stool With Footrest$584.99 -
Mid Century Modern Ergonomic Curved Back Counter Stools Metal Frame$259.99 $428.99 -
Swivel Mid-century Modern Solid Wood Counter Stools With Footrest$275.99 $455.99 -
Open Back Mid-century Modern Woven Rope Bar Stools Solid Wod Frame$699.99 $779.99 -
Modern Crafted Solid White Ash Wood Bar Stool For Kitchen Island$659.99 $779.99 -
Modern Faux Leather Counter Height Bar Stool with Curved Back$259.99 $339.99