1
/
17
1
/
17
$511.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $92.16 Coupon
Coupons Details
$419.83
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$511.99
18%
Off Over $0.00
-$92.16
Price After Coupon
$419.83
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
MAY
Memorial Day Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$837.99
39% OFF
18% OFF, Code: MAY
Ends in:
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21884714
This modern bar stool perfectly combines comfort and style, making it ideal for any bar or kitchen.
- Functional design: The rotatable design allows you to easily turn around and interact with your surroundings, and it comes with a comfortable footrest for the best relaxation experience.
- Superior materials: Made of high-quality faux leather seats, soft to the touch, easy to clean, and durable.
- Suitable for: Modern design, suitable for various interior decoration styles, enhancing the overall sense of style of the space.
- Seat height: Available in 26-inch and 30-inch heights to meet the needs of different bar counters.
- Fully Assembled & Ready to Use: Skip the hassle of complicated tools and lengthy manuals. This bar stool arrives fully assembled right at your doorstep. Simply unbox, place it by your bar, and enjoy instant retro-modern style.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 34.5" (88 cm),38.5" (98 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 15" (39 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 15" (39 cm) |
| Seat Height - Floor to Seat | Counter Stool(26"H),Bar Stool(30"H) |
| Seat Length - Side to Side | 16" (40 cm) |
| Seat Width - Front to Back | 16" (40 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Color | Green,Orange,Grey |
| Base Color | Black,Gold |
| Seating Color | Green,Orange,Gray |
| Style | Modern |
| Seat Style | Round |
| Base Type | Four Legs |
| Frame Material | Wood |
| Seating Material | Faux Leather |
| Frame Wood Species | Ash |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Back Heights | Low Back |
| Tufted | Untufted |
| Seat Back | With Back |
| Height Adjustable | Fixed Height |
| Swivel | Swivel |
| Stackable | Non-Stackable |
| Foldable | Fixed |
| Arms Included | Armless |
| Footrest Included | With Footrest |
| Assembly Required | No |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service
New Arrival
-
Mid-Century Modern Curved Back Wood Counter Height Bar Stools$569.99 $668.99 -
Industrial Waterproof PU Leather Adjustable Swivel Bar Stool$194.99 $283.99 -
Modern Industrial Curved Back 30" Bar Stool With Footrest$584.99 -
Mid Century Modern Ergonomic Curved Back Counter Stools Metal Frame$259.99 $428.99 -
Swivel Mid-century Modern Solid Wood Counter Stools With Footrest$275.99 $455.99 -
Open Back Mid-century Modern Woven Rope Bar Stools Solid Wod Frame$699.99 $779.99 -
Modern Crafted Solid White Ash Wood Bar Stool For Kitchen Island$659.99 $779.99 -
Modern Faux Leather Counter Height Bar Stool with Curved Back$259.99 $339.99