1
/
14
1
/
14
$552.99
Claim Coupon
Coupons Details
$552.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$552.99
Price After Coupon
$552.99
Available Coupons
$1,589.99
65% de réduction
17 % de réduction, Code : REMBOURSEMENT
Quantité
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
Retour sous 30 jours
-
Protection des expéditions
-
Remboursement sous 7 jours
-
Garantie d'un an
Description
SPU : SPU21670093
This modern apartment armchair is ideal for both the home and the office, its compact design fits perfectly into any space.
- Made from cat-resistant genuine leather to ensure long-lasting durability and easy cleaning.
- The high back design provides excellent support and comfort for long periods of sitting or lying.
- The metal frame and black legs add a modern feel and provide sturdy support.
- A variety of colors are available, which can be easily integrated into different decoration styles, making it a classic choice for your home.
- It is very suitable for placement in the living room, bedroom or study, and is the perfect companion for leisure reading or working.
Poids et dimensions

| Back Height - Seat to Top of Back | 14.5" (37 cm) |
| Back Heights | High-Back (Over 14 in.) |
| Overall Height - Top to Bottom | 31.5" (80 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 26" (66 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 30" (77 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 17" (43 cm) |
| Seat Length | Small (Under 26") |
| Seat Width | Standard (21"-28") |
Caractéristiques
Features
Designs
Specifications
Product Care
| Back Style | Pillow Back |
| Base Type | Four Legs |
| Feature | With Arms |
| Features | Stain Resistant |
| Frame Material | Metal |
| Number of Chairs Included | 1 pc / pcs |
| Product Type | Arm Chair |
| Seat Fill Material | Foam |
| Upholstery Material | Anti Cat Scratch Leather,Genuine Leather |
| Nailhead Trim | Without Nailhead Trim |
| Ottoman Included | Without Ottoman |
| Pillow Included | Pillow Included |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Reclining | Non-Reclining |
| Removable Cushions | Unremovable Cushions |
| Slipcovered | Without Slipcover |
| Stackable | Non-Stackable |
| Swivel | Non-Swivel |
| Tufted | Untufted |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Footrest Included | Without Footrest |
| Arm Material | Leather |
| Arm Type | Square Arm |
| Arms Included | With Arms |
| Color | Beige,Blackish Green,Croci,Dark Gray,Grass Green,Light Green,Orange |
| Leg Color | Black |
| Pattern | Solid Color |
| Style | Modern |
| Upholstery Color | Beige,Gray,Green,Orange,Yellow |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Politique de retour
Vous pouvez initier un retour dans les 30 jours suivant la réception chaque fois que vous n'êtes pas satisfait de l'article.
- Pour la plupart des articles neufs et inutilisés
- Conseils professionnels pour le retour et service client