1
/
13
1
/
13
$1,669.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$1,669.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,669.99
Price After Coupon
$1,669.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$550 Off
On orders over $3299
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$4,124.99
60% de réduction
18 % de réduction, Code : REMBOURSEMENT
Quantité
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
Retour sous 30 jours
-
Protection des expéditions
-
Remboursement sous 7 jours
-
Garantie d'un an
Description
SPU : SPU21698117
This rocking chair combines modern and classic design styles while providing unparalleled comfort. Its elegant shape combined with ergonomic design is the perfect choice for your family room or bedroom, allowing you to enjoy life in a peaceful rocking.
- Unique style: Combination of modern and classic, suitable for a variety of home styles.
- Premium Material: Use high-quality solid wood and comfortable soft cushions to ensure durability and comfort.
- Various colors: A variety of color options, easy to match with various interior decoration styles.
- Ergonomic design: provides excellent support and comfortable rocking feeling.
- Multifunctional application scenarios: suitable for use in different spaces such as living room, bedroom or nursery.
Poids et dimensions

| Ottoman Included | With Ottoman |
| Overall Height - Top to Bottom | 31.5" (80 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 28" (72 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 39" (100 cm) |
| Seat Length - Side to Side | 29.5" (75 cm) |
| Weight Capacity | up to 198 lbs |
Caractéristiques
What's Included
Features
Warranty
| Height | Small (Under 32") |
| Foldable | Non-foldable |
| With Back | With Back |
| Ergonomic | Ergonomic |
| Heated | Heating Not Available |
| Color | Grey,Orange,Pea Green,Pink,White |
| Leg Color | Natural |
| Leg Material | Wood |
| Material | Wood |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Product Type | Indoor |
| Seating Capacity | Seats 1 |
| Style | Modern |
| Arm Type | Armless |
| Nailhead Trim | Without Nailhead Trim |
| Pillow Included | Pillow Not Included |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Scratch Resistant | Not Scratch Resistant |
| Slipcovered | Without Slipcover |
| Stain Resistant | Not Stain Resistant |
| Swivel | Non-Swivel |
| Tufted | Untufted |
| Upholstered | Upholstered |
| Water Resistant | Non Waterproof |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Politique de retour
Vous pouvez initier un retour dans les 30 jours suivant la réception chaque fois que vous n'êtes pas satisfait de l'article.
- Pour la plupart des articles neufs et inutilisés
- Conseils professionnels pour le retour et service client