1
/
73
1
/
73
$904.99
Claim Coupon
Coupons Details
$904.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$904.99
Price After Coupon
$904.99
Available Coupons
$3,412.99
73% de réduction
Frais d’expéditioncalculé à la caisse.
17 % de réduction, Code : REMBOURSEMENT
Quantité
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
Retour sous 30 jours
-
Protection des expéditions
-
Remboursement sous 7 jours
-
Garantie d'un an
Description
SPU : SPU21698268
This lounge chair has a contemporary classic design that fits perfectly into any modern home.
- Selected high-quality leather material, soft to the touch and wear-resistant, ensuring long-lasting use.
- Ideal use scenarios include living rooms, home theaters or offices, adding comfort to every quiet corner.
- With ergonomic lumbar support design, every rest you take will be more comfortable.
- It also supports manual sitting and lying adjustment, so you can switch to the best posture at will whether you are reading, watching TV or taking a nap.
Poids et dimensions

| Ottoman Included | Without Ottoman |
| Overall Height - Top to Bottom | 40" (102 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 34.5" (88 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 38" (96 cm) |
Caractéristiques
What's Included
Features
Warranty
| Leg Material | Metal,Wood |
| Base Type | Standard (No Motion) |
| Design | Manual Sitting and Lying Down |
| Frame Material | Wood |
| Length | Small Size Recliner (<38") |
| Pattern | Solid Color |
| Style | Modern |
| Upholstery Color | Beige,Black,Gray,Purple,Yellow,Orange,Blue,Green,Brown,Dark Brown,Dark Gray,Light Blue,Light Green,Orange/Gray,Beige,Light Khaki,Silver Gray,Bright Black,Champagne,Griege |
| Upholstery Material | PU (Polyurethane),Tech Cloth,Respiratory Skin,Linen,Snowflake Velvet |
| Built-in USB Port | USB Port Not Included |
| Heater Included | Without Heater |
| Independent Foot / Back Movement | Independent Foot / Back Movement |
| Lift Assist | Not Lift Assist |
| Locking Back Angle Adjustment | Lockable Back Angle |
| Lumbar Support | With Lumbar Support |
| Massage | Massage Not Included |
| Nailhead Trim | Without Nailhead Trim |
| Pillow Included | Pillow Not Included |
| Plug-In | Not Plug-In |
| Removable Cushions | Unremovable Cushions |
| Storage Included | Storage Not Included |
| Tufted | Untufted |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Politique de retour
Vous pouvez initier un retour dans les 30 jours suivant la réception chaque fois que vous n'êtes pas satisfait de l'article.
- Pour la plupart des articles neufs et inutilisés
- Conseils professionnels pour le retour et service client