1
/
21
1
/
21
$1,441.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$1,441.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,441.99
Price After Coupon
$1,441.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$550 Off
On orders over $3299
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$3,864.99
63% de réduction
18 % de réduction, Code : REMBOURSEMENT
Quantité
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
Retour sous 30 jours
-
Protection des expéditions
-
Remboursement sous 7 jours
-
Garantie d'un an
Description
SPU : SPU21611203
This modern rocking chair is upholstered in premium fabric and offers exceptional comfort, perfect for any interior setting in your home.
- Fashionable and modern style: fashionable design, perfectly integrated into modern home decoration.
- High-grade fabric: soft and comfortable, durable, improving the overall user experience.
- A variety of colors are available: A variety of colors are available to meet personalized needs.
- Sturdy and durable: The solid frame design ensures stability and safety for long-term use.
- Comfort and relaxation: especially suitable for reading, quiet relaxation or enjoying private time.
Poids et dimensions

| Ottoman Included | Without Ottoman |
| Overall Height - Top to Bottom | 33.5" (85 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 35.5" (90 cm),50" (128 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 42" (107 cm) |
| Seat Length - Side to Side | 31.5" (80 cm),46.5" (118 cm) |
| Weight Capacity | 299 lbs to 397 lbs,398 lbs or More |
Caractéristiques
What's Included
Features
Warranty
| Upholstery Color | Blue,Brown,Caramel,Green,Light Grey,White,Yellow |
| Size | 35"L x 42"W x 33"H,50"L x 42"W x 33"H |
| Height | Standard (32" - 52") |
| Color | Blue,Brown,Green,Grey,White,Yellow |
| Leg Color | Black |
| Leg Material | Wood |
| Material | Upholstered |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Product Type | Indoor |
| Seating Capacity | Seats 1,Seats 2 |
| Style | Modern |
| Wood Tone | Espresso Wood |
| Wood Type | Rubberwood |
| Arm Type | Recessed Arm |
| Nailhead Trim | Without Nailhead Trim |
| Pillow Included | Pillow Not Included |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Scratch Resistant | Not Scratch Resistant |
| Slipcovered | Without Slipcover |
| Stain Resistant | Stain Resistant |
| Swivel | Non-Swivel |
| Tufted | Untufted |
| Upholstered | Upholstered |
| Water Resistant | Waterproof |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Politique de retour
Vous pouvez initier un retour dans les 30 jours suivant la réception chaque fois que vous n'êtes pas satisfait de l'article.
- Pour la plupart des articles neufs et inutilisés
- Conseils professionnels pour le retour et service client