1
/
11
1
/
11
$338.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$338.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$338.99
Price After Coupon
$338.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$550 Off
On orders over $3299
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$512.99
34% de réduction
17 % de réduction, Code : REMBOURSEMENT
Quantité
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
Retour sous 30 jours
-
Protection des expéditions
-
Remboursement sous 7 jours
-
Garantie d'un an
Description
SPU : SPU21728517
This modern metal and wood bar stool combines style and comfort. Its unique swivel design allows for easy use in the kitchen and around the home, while the warm wood seat complements the sturdy metal frame for a visually striking style that's perfect for modern living spaces.
- Modern design, simple yet elegant, suitable for fashionable families.
- Sturdy metal frame for long-lasting durability and support.
- Comfortable wooden seats, suitable for long periods of sitting or lying.
- Equipped with a backrest to improve seating comfort and safety.
- Suitable for a variety of scenarios, such as a kitchen, bar, or home bar.
Poids et dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 36" (92 cm),39" (100 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 16" (41 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 20" (51 cm) |
| Seat Height - Floor to Seat | Bar Stool(30"H),Counter Stool(26"H) |
| Seat Length - Side to Side | 16" (41 cm) |
| Seat Width - Front to Back | 16" (40 cm) |
Caractéristiques
What's Included
Features
Warranty
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Color | Black,Nut-Brown |
| Base Color | Silver |
| Seating Color | Black,Brown |
| Style | Modern |
| Seat Style | Bucket |
| Base Type | Four Legs |
| Frame Material | Metal |
| Seating Material | Wood |
| Wood Tone | Medium Wood |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Back Heights | Low Back |
| Finish | Unfinished |
| Base Material | Metal |
| Boucle | Not Boucle |
| Tufted | Untufted |
| Back Style | Ladder Back |
| Nailhead Trim | Without Nailhead Trim |
| Furniture Mobility | Non Removable |
| Portable | Non-Portable |
| Seat Back | With Back |
| Popular Sizes | 25 inches,29 inches |
| Feature | Footrest |
| Height Adjustable | Non-Adjustable Height |
| Swivel | Non-Swivel |
| Stackable | Non-Stackable |
| Foldable | Non-Foldable |
| Arms Included | Armless |
| Footrest Included | With Footrest |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
Politique de retour
Vous pouvez initier un retour dans les 30 jours suivant la réception chaque fois que vous n'êtes pas satisfait de l'article.
- Pour la plupart des articles neufs et inutilisés
- Conseils professionnels pour le retour et service client