1
/
18
1
/
18
$512.99
Claim Coupon
Coupons Details
$512.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$512.99
Price After Coupon
$512.99
Available Coupons
$828.99
38% de réduction
17 % de réduction, Code : REMBOURSEMENT
Quantité
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
Retour sous 30 jours
-
Protection des expéditions
-
Remboursement sous 7 jours
-
Garantie d'un an
Description
SPU : SPU21574732
Modern swivel dining chairs are suitable for all kinds of dining occasions, making every meal more enjoyable.
- Made with high-quality faux leather material, it is easy to clean and enhances the overall aesthetics of the dining table.
- The rotating design offers great flexibility, facilitating interpersonal interaction at the family dining table or in the office environment.
- The low-back design adds a sense of simplicity to the modern style and adapts to different interior decoration styles.
- Available in a variety of colors, including brown and gray, to add a warm or modern touch to your dining environment.
- A variety of sets are available, with single or multiple pieces to meet the needs of different families.
- The robust construction provides you with lasting comfort and durability, ensuring the dining chair can be used for a long time.
Poids et dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 29.5" (75 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 18" (46 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 18" (46 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 18" (45 cm) |
| Seat Length - Side to Side | 21" (53 cm) |
| Seat Width - Front to Back | 16.5" (42 cm) |
Caractéristiques
What's Included
Features
Product Care
Warranty
| Back Heights | Low Back |
| Back Style | Solid Back |
| Color | Brown,Grey |
| Leg Color | Black |
| Leg Material | Metal |
| Material | Faux Leather |
| Number of Items Included | 1 Piece,2 Piece Set,4 Piece Set,6 Piece Set,8 Piece Set |
| Product Type | Side Chair |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Style | Modern |
| Upholstery Material | Faux Leather,Polyurethane |
| Airlift | Unliftable |
| Arms Included | Armless |
| Feature | Swivel |
| Foldable | Non-Foldable |
| Stackable | Non-Stackable |
| Swivel | Swivel |
| Upholstered Chair | Upholstered Chair(s) |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Product Care | Clean with a soft cloth and neutral cleanser. |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Politique de retour
Vous pouvez initier un retour dans les 30 jours suivant la réception chaque fois que vous n'êtes pas satisfait de l'article.
- Pour la plupart des articles neufs et inutilisés
- Conseils professionnels pour le retour et service client